Massaranduba

Malý až střední strom pochází ze severovýchodní Brazílie a Guyany.

Massaranduba - jemná drážkaMassaranduba - jemná drážka

Rozměry:
21 x 140/145 mm
2,13 - 4,88 m
po 30 cm +
uměle vysušené

Cena za m2

1550 Kč bez DPH

1876 Kč vč. DPH

Pohledová strana
= jemná drážka

Massaranduba - hrubá drážkaMassaranduba - jemná drážka

Rozměry:
25 x 145 mm
2,13 - 4,88 m
po 30 cm +
vzduchosuché

Cena za m2

2250 Kč bez DPH

2723 Kč vč. DPH

Pohledová strana
= jemná drážka

Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé.
Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má
dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto
olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení
povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu
musí být dřevo umístěné na terasách či balkonech použito tak,
aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými
žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem ca. 3 měsíce po
pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy
a časem se vytvoří na povrchu dřeva šedo–stříbrná patina. S terasovým olejem OSMO COLOR na Massarandubu můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Pro správnou funkčnost
terasy je bezpodmínečně nutné dodržet základní pravidla pro
pokládku dřevěných teras a vytvoření dostatečně stabilní podkladní konstrukce. Pro podkladní konstrukci má být kvůli rovnoměrnému nabobtnání a smršťování použito pouze dřevo stejné
nebo podobné hustoty jako dřevo pochozí. Pro správnou údržbu
a čištění si vyžádejte od našich prodejců technické podmínky
a pokyny na údržbu terasových prken

Poptávkový formulář

Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.Tyto olejnaté obsažené látky mohou být během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám vyplaveny deštěm. Z toho důvodu musí být dřevo umístěné na terasách či balkonech použito tak, aby voda stékající ze dřeva byla odvedena okapy a dešťovými žlaby. Plocha terasy by se měla upravit olejem ca. 3 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva. Bez provedeného ošetření zůstává dřevo bez újmy a časem se vytvoří na povrchu dřeva šedo–stříbrná patina. S terasovým olejem OSMO COLOR na Massarandubu můžete dřevo na dlouhou dobu opticky zhodnotit. Pro správnou funkčnost terasy je bezpodmínečně nutné dodržet základní pravidla pro pokládku dřevěných teras a vytvoření dostatečně stabilní podkladní konstrukce. Pro podkladní konstrukci má být kvůli rovnoměrnému nabobtnání a smršťování použito pouze dřevo stejné nebo podobné hustoty jako dřevo pochozí.

Hustota dřeva: ca. 1100 kg/m³

Upozornění

  • 25 x 145 mm

Tento profil je dodáván ve stavu vzduchosuchém, tzn. že vlhkost dřeva se pohybuje mezi 22–25%. Z hlediska tohoto materiálu je vlhkost rozhodující vlastnost. Na obsahu vody v terasovém dílci závisí, zda rozměry a tvar výrobku zůstanou neměnné nebo dojde ke zvětšení či zmenšení dílce. Ve dřevě se nachází voda volná a voda vázaná. Voda volná je v dutinách buněk a voda vázaná je obsažená v buněčných stěnách. Nejprve se z materiálu odpaří voda volná a při tomto procesu nedochází k žádným významným rozměrovým změnám materiálu. Proto je vhodné zvolit správně čas pro pokládku teras při použití tohoto materiálu, jelikož pro pokládku nejsou žádoucí vyšší teploty a dlouhodobé sucho. Dřevo však obsahuje ještě vodu vázanou. Ta se vypařuje dokud nenastane stav takzvané vlhkostní rovnováhy. Rychlost vypařování vody vázané závisí na více faktorech :

  • čím je vyšší hustota dřeva, tím pomaleji se voda vypařuje
  • čím je vyšší teplota okolí, tím rychleji se voda vypařuje a hrozí borcení materiálu a tvorba trhlin
  • čím je nižší vlhkost dřeva, tím pomaleji dřevo vysychá
  • další vlivy, které však již nemají tak velký dopad na tvarové změny terasových dílců

Dřevo je hydroskopický materiál a z tohoto důvodu mění svůj tvar v závislosti na vzdušné vlhkosti. Tento proces změny vlhkosti v závislosti na vzdušné vlhkosti a teplotě prostředí je vratný, ale neprobíhá po stejné rovině. Pro stejnou relativní vlhkost a teplotu vzduchu je vlhkost dřeva vyšší při desorpci než při absorpci, a to při rozpětí relativní vlhkosti vzduchu RH 30–90 % o 2,5 % až 3,5 %. To znamená, že dřevo při vysychání zmenší svůj objem a při zpětném přijímání vlhkosti se již nevrátí do původního rozměru. Tato skutečnost má zásadní vliv na chování terasové podlahy ze dřeviny Massaranduba ve vduchosuchém stavu. Technický list pro materiál Massaranduba uvádí tangenciální sesychání 9–12 %, radiální 6–6,8%. V průběhu roku, dochází ke změnám vlhkosti vzduchu i dlouhodobému dešti, sníh, tání sněhu a prkna budou zvětšovat v tomto období svůj objem, avšak ca. o 2,5–3,5 % své stávající šíře. Dále je nutno si uvědomit, že terasové dílce jsou řezána různou orientací k ose kmene, tangenciálně, radiálně ale i poloradiálně, což má vliv na sesychání v rozměrových procentech, a tudíž dochází vždy k jiným rozměrům ve spárách mezi jednotlivými prkny i přesto, že byla položena se stejnou dilatací. Doporučujeme dilatace 6–8 mm.

  • 21 x 145 mm

Tento profil je dodáván ve stavu uměle sušeném, tzn. že vlhkost dřeva se pohybuje mezi 16–18%. Díky umělému sušení je dřevo rozměrové stálejší a stabilnější. Doporučujeme dilatace mezi jednotlivými prkny 5–7 mm. Materiál po položení zaznamenává již malé rozměrové změny.

Závěr:
Jakýkoliv materiál z dřevěného masivu montovaný ve venkovních prostorách nezůstane klidný a bude neustále pracovat podle vlivu okolního prostředí.

Použití:
Technické vlastnosti odpovídají ve velké míře vlastnostem bangkirai. Používá se jako dýha, parkety, konstrukční dřevo, u vodních staveb, jako prahy, na podlahy a jako sedací nábytek.

Máte zájem o více informací? Doporučíme Vám autorizovaného prodejce Real Deck přímo ve Vašem regionu. Prosím, kontaktujte nás.


REAL DECK Massaranduba 21x145mm, ponecháno přírodní
Fotogalerie

Ceník teras Real Deck

Venkovní dřevěné terasy
Ceník teras 2024.

více info

Technické informace k pokládce

Odborně provedená montáž spodní konstrukce a dřevěných terasových dílců je velmi důležitá pro zachování trvalé funkčnosti a hezkého vzhledu. Na co by jste měli dbát při stavbě dřevěné terasy?

více info

Povrchová úprava teras

Optické zhodnocení Vaší dřevěné terasy docílíte správným ošetřením, které bude dřevo chránit před nadměrným pohlcováním vlhkosti, před slunečním zářením i před mechanickým oděrem.

více info

Technické a záruční podmínky

Technické a záruční podmínky pro terasy
Real Deck 2024.

více info