Povrchová úprava teras

Speciální terasové oleje Osmo na dřevěné terasy

TERASOVÉ OLEJE

Vyvinuté pro individuální požadavky mnoha druhů ušlechtilého dřeva

 • Bezbarvé nebo transparentní, polomatné, k použití venku
 • Zvláště se doporučují na terasy, zahradní nábytek a dřevěné přístřešky
 • Terasové oleje vyhlazují povrch dřeva, který poté odpuzuje vodu a nečistoty.
 • Počet nátěrů: U dřeva bez povrchové úpravy dva nátěry; v případě renovace stačí zpravidla jeden nátěr na očištěný povrch–bez obrušování!
 • Terasové oleje jsou k dostání ve velikostech balení 0,75 a 2,50 litru;
 • pro profesionální uživatele také v 25 litrovém balení
 • 1 litr stačí při jednom nátěru na cca 24 m² hladké plochy, v případě vroubkovaných nebo drážkovaných povrchů cca. na 14 m2 při jednom nátěru. Při první aplikaci jsou žádoucí dva nátěry tzn. konečná spotřeba z 1 l je 12 m2 hladké terasy nebo 7 m2 drážkované nebo vroubkované terasy.

 

Olej na bangkirai přírodně zbarvený 016 Olej na bangkirai tmavý 009 Olej na modřín přírodně zbarvený
013 Olej na garapa přírodně zbarvený 019 Terasový olej šedý 004 Olej na douglasie přírodně zbarvený
014 Olej na massaranduba přírodně zbarvený 010 Olej na termo –dřevo přírodně zbarvený 007 Olej na teak bezbarvý čirý, žádná UV ochrana
020 Terasový olej černý
430 Terasový olej s protiskluzovým efektem Žádná UV ochranaProtiskluzový efektKonečný nátěr s protiskluzovým efektem k použití venku. Chrání před napadením zelenou řasou. Pokud je požadován méně barevný výsledek, měl by být 2. nátěr proveden terasovým olejem s protiskluzovým efektem, který však neslouží jako samostatný nátěr. Protiskluzový terasový olej se zvláště doporučuje na hladké terasy.

Upozornění: zobrazené barevné odstíny jsou fotografie vzorků dřeva věrných originálu. Přesto se mohou vyskytnout barevné odchylky při reprodukci tiskem. Dosažený výsledek může podle druhu dřeva vypadat rozdílně, doporučujeme proto zkušební nátěr.

Optimální ochrana pro Vaši dřevěnou podlahu REAL DECK

Terasy - natírání OSMO olejemPřírodní oleje

Osmo nátěry jsou na bázi přírodních rostlinných olejů (slunečnicový olej, sójový olej a olej z bodláku). Pojiva pronikají do dřeva a při schnutí se pevně propojí se dřevem. Dřevo je tak chráněno zevnitř–oproti obvyklým lakům, které vytvoří film. Silně omezeno je nejenom bobtnání a smršťování dřeva, ale také tvorba třísek. Pigmenty zamezují nehezkému zešednutí dřeva. Povrch upravený olejem je odolný.

Doporučení k natírání

Odolnost různých druhů dřeva závisí mimo jiné na hustotě a obsažených látkách. Nové dřevo by mělo být po zabudování nejprve vystaveno povětrnosti, aby se látky rozpustné ve vodě mohly „vymýt“. Plocha terasy z exotických dřevin, by se měla upravit olejem až ca. 2 měsíce po pokládce, kdy dojde k přirozenému úbytku olejnatých látek z povrchu dřeva. Všechny řezné hrany je však doporučeno ihned po pokládce ošetřit Osmo speciálními oleji na dřevo, aby se eliminovalo vymývání barviva a zároveň i tvorba trhlin.

Pro vysoce kvalitní dřevěnou terasu jste se rozhodli z dobrého důvodu. Aby dřevo zůstalo na trvalo hezké, mělo by být chráněno před nadměrným pohlcováním vlhkosti, před slunečním zářením a mechanickým oděrem.

Pozor: Bangkirai i ostatní tvrdá exotická dřeva mají velké množství uložených olejnatých látek. Tyto obsažené látky z části prosakují na povrch během první fáze vystavení povětrnostním podmínkám a mohou být vyplaveny deštěm. Při vymývání může dojít k tmavému zabarvení např. světlých stěn, betonových desek a ostatních konstrukčních dílů. Voda by proto neměla vytékat u fasád nebo téci přes světlé podlahové krytiny. Před tím než dřevo začne šednout, měly by být za suchého počasí naneseny dva nátěry. K tomu lze použít Osmo speciální terasové oleje odpovídající druhu dřeva. V případě požadavku odlišného barevného odstínu lze také použít Osmo Ochrannou olejovou lazuru odpovídající požadovanému barevnému odstínu a jako druhý nátěr je nutné použít Osmo UV Ochranný olej č. 420. Dbejte na to, aby byl olej vždy rovnoměrně nanesen v tenké vrstvě a ve směru vláken dřeva. K tomu se ideálně hodí Osmo Kartáč k natírání podlah 150 mm–pro rychlou práci ve stoje, která šetří záda.

Osmo oleje k natírání terasJiž zešedlé dřevo je třeba před úpravou olejem odšedit Osmo Odšeďovačem. Minimálně 12 hodin nechat schnout. Doba schnutí může být delší za vlhkého a chladného počasí. Úplného proschnutí se dosáhne po 10–14 dnech.

Důležité:
Bezbarvé oleje prodlužují trvanlivost již barevně upravených teras a umožňují méně silnou pigmentaci. Protiskluzový Terasový olej má k tomu ještě protiskluzový účinek a preventivně zabraňuje tvorbě zeleného povlaku na povrchu. Samostatný nátěr UV Ochranným olejem bezbarvým, Ochranným olejem na týk nebo Terasovým protiskluzovým olejem poskytuje při silném zatížení dřevěné terasy povětrnostními podmínkami ve vnějších prostorách pouze malou a krátkodobou ochranu a proto je výrobce jako samostatné nátěry nedoporučuje.

Pravidelná údržba

Protože je povrch v nechráněných vnějších prostorách vystaven vysokému zatížení, měla by být pravidelně prováděna údržba povrchu a malé poškození by mělo být okamžitě opraveno. Znečištění a odolné skvrny lze odstranit vodou a Osmo Wisch– Fixem. Poškození povrchu s úpravou olejem (např. malými kamínky) je třeba okamžitě důkladně očistit a znovu provést úpravu olejem. Zcela jednoduše lze takto opravit jenom určité části povrchu–není třeba žádné obrušování povrchu.

Kdy je třeba provádět dodatečnou úpravu povrchu?

Terasy - dodatečná úprava povrchuSpeciální oleje na dřevo podléhají přírodnímu působení povětrnostních podmínek a jsou mechanicky „opotřebovávány“. Povrch lze jednoduše očistit a provést dodatečnou úpravu olejem, dříve než dojde k zešednutí. K tomu účelu je třeba celý povrch důkladně očistit kartáčem na násadě a velkým množstvím vody. Zelený povrch lze odstranit produktem Osmo Gard Clean. Po důkladném uschnutí by měl být povrch 1x natřen nátěrem, který byl naposledy aplikován, přičemž při přiměřeném mechanickém zatížení povrchů, které nejsou vystaveny povětrnosti, je jenom zřídka třeba jejich dodatečná úprava. Obrušování není oproti jiným nátěrovým systémům třeba.

Rychlý test: Dokud při postřikování dřevěné plochy vodou odskakují kapky a voda se nevsakuje do dřeva, není ještě třeba dodatečná úprava povrchu.

Osmo speciální terasové oleje na dřevo neodprýskávají, nepraskají a neodlupují se!

terasa - známky zvětráníPokud jsou na jaře patrné silné známky zvětrání povětrností, mohou být příčinou následující faktory:

 • Látky obsažené ve dřevu nebyly před úpravou „vymyty“ působením povětrnosti. Dřevo bylo nasyceno, oleje nemohly dostatečně proniknout do dřeva a zevnitř se ním propojit.
 • Separační fi lm na povrchu. Film s oddělujícím účinkem (např. pryskyřice a znečištění) zamezily potřebné penetraci a výrazně snížily přilnavost.
 • Nadměrné pohlcování vlhkosti. Kvůli nedostatečné konstruktivní ochraně dřeva (např. stále mokrý povrch, otvory pro šrouby ve spodní části rýh
  ( drážek ), nechráněné hrany po řezu) se vlhkost kapilárně nasaje a pronikne i do dřeva s úpravou povrchu.
 • Vlhkost dřeva je v době aplikace nátěru příliš vysoká. Oleje nemohou dostatečně proniknout do vlhkého dřeva a tím nemohou zevnitř propojit se dřevem.
 • Pokud je naneseno příliš velké množství oleje, uzavřou se póry a vytvoří se vrstva. Následkem může být odprýskání. Oleje je proto třeba vždy aplikovat v tenké vrstvě a rovnoměrně.

Při opravě povrchu byste měli postupovat následujícím způsobem:

Natírání terasyU částí povrchu s barevnými nedostatky doporučujeme uvolněné zbytky nátěru odstranit kartáčem na násadě a vodou, po uschnutí znovu 2x nanést olej. Na hladkém povrchu lze k čištění na sucho také použít jednokotoučový stroj se zeleným padem nebo s brusnou mřížkou (P80). Na větším a rýhovaném (drážkovaném) povrchu doporučujeme použít vysokotlaký čistící přístroj s plochým paprskem.

Pozor: Nesmí dojít k poškození dřeva proudem vody (nepoužívat bodový paprsek a frézu na nečistoty)! Již zešedlá místa lze odšedit Osmo Odšeďovačem dřeva.

Máte zájem o více informací? Doporučíme Vám autorizovaného prodejce Real Deck přímo ve Vašem regionu. Prosím, kontaktujte nás.


Ceník teras Real Deck

Venkovní dřevěné terasy
Ceník teras 2024.

více info

Technické informace k pokládce

Odborně provedená montáž spodní konstrukce a dřevěných terasových dílců je velmi důležitá pro zachování trvalé funkčnosti a hezkého vzhledu. Na co by jste měli dbát při stavbě dřevěné terasy?

více info

Povrchová úprava teras

Optické zhodnocení Vaší dřevěné terasy docílíte správným ošetřením, které bude dřevo chránit před nadměrným pohlcováním vlhkosti, před slunečním zářením i před mechanickým oděrem.

více info

Technické a záruční podmínky

Technické a záruční podmínky pro terasy
Real Deck 2024.

více info